Malta

Malta to przepiękna wyspa, pełna skarbów. Kusi ona starożytnymi świątyniami, o których krążą legendy czy lazurowymi lagunami. Krajobrazy potrafią tu zachwycić, a atmosfera sprawić, że zechce się tu wracać coraz częściej. Malta to tajemnica, nieodkryta wciąż, choć przecież tyle tu można zobaczyć. Pełna niespodzianek posiada w sobie zarówno barokowe kościoły jak i katakumby, czy świątynie pochodzące ze starożytności. Każdy znajdzie tu coś, co go oczaruje.

Co warto zobaczyć będąc na tej niezwykłej wyspie

Będąc na Malcie warto rozpocząć swoją przygodę od Valletty, to pełne cudów miasto. Zachwyca Pałac Wielkich Mistrzów, który dawną siedzibę joannitów. Czeka tutaj również konkatedra św. Jana z barokowymi zdobieniami i Narodowe Muzeum Archeologii, Narodowe Muzeum Wojny oraz coś dla najmłodszych - Narodowe Muzeum Wojny. Warto także zobaczyć ogrody Barraka. Valetta bowiem nie bez powodu wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W centralnej części wyspy zaś można zwiedzić Mostę, gdzie czeka słynny kościół, do którego przez kopułę wpadła bomba. To kościół pod wezwaniem NMP. Równie ciekawa jest średniowieczna Mdina. Nazywana ona bywa „cichym miastem”, a dawniej stanowiła stolicę Malty. Można tu naprawdę głęboko odpocząć.

Interesujące jest także Tarxien, który może pochwalić się wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kompleksem megalitycznych budowli. Zostały one wzniesiona około 3500 lat p.n.e. Obok tego miasteczka zaś czeka równie ciekawa wioska Popeye Village. Czaruje ona drewnianymi domkami i mnóstwem atrakcji, szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Gdzie najlepiej cieszyć się słońcem i lazurową wodą na Malcie

Malta to oczywiście także piękne plaże oraz wspaniała pogoda. Najbardziej popularnym miejscem tego typu jest niewątpliwie Golden Bay. Trudniej dostępna, lecz conajmniej niezwykła jest Ghajn Tuffieha Bay, na którą można się dostać dopiero po pokonaniu 200 stopni. Jednakże nagradza ona niezapomnianymi widokami oraz wieżą obronną pochodzącą z XVII wieku, która ulokowana jest na szczycie znajdującego się obok klifu. To oczywiście dopiero początek, ponieważ takie miejsca jak Paradise Bay czy Ghadira Bay otwierają dostęp do cudów tej wyspy i jednocześnie zachęcają do tego, by zobaczyć więcej.